Sposoby na usunięcie plam z krwi

Niezależnie od tego, czy to z powodu niespodziewanego krwawienia z nosa, czy przypadkowej rany, plamy z krwi są nieestetycznymi śladami, które mogą zniszczyć wszystko, od ubrań po dywan. Na szczęście istnieje wiele wypróbowanych i skutecznych metod, których można użyć do usunięcia tych plam, tak z tkanin w domu jak i z ubrań.

Usuwanie plam z krwi

plamy z krwiNależy wypłukać tkaninę pod zimną wodą. To najłatwiejszy sposób na pozbycie się świeżej krwi i działa dobrze, jeśli można ją natychmiast zastosować. Jeśli plama znajduje się na dywanie, materacu lub ciężkich meblach, których nie można moczyć, trzeba użyć czystej szmatki lub gąbki do osuszenia plamy. Nie wolno używać gorącej wody – może to spowodować osadzanie się krwi w tkaninie. Następnie można spróbować użyć wody utlenionej. Ten sposób działa z mokrą i suchą krwią, w zależności od tkaniny. Przed podjęciem decyzji o użyciu wody utlenionej należy pamiętać, że może ona wybielać lub osłabiać niektóre tkaniny i sama powodować powstawanie plam. Więc trzeba używać go ostrożnie i upewnić się, że najpierw przetestuje się go na małym, niepozornym fragmencie poplamionego przedmiotu. Ponadto woda utleniona może bezpiecznie i skutecznie usuwać plamy z krwi z porowatych powierzchni, takich jak beton. Do delikatnych tkanin można użyć soli i działać szybko. Im szybciej można potraktować plamę solą, tym łatwiej będzie ją usunąć. Używanie soli to świetny sposób na pozbycie się plam krwi z przedmiotów, których nie można włożyć do pralki, takich jak materace.

Niezależnie od wszystkiego, zawsze należy pamiętać, aby nigdy nie próbować usuwać plam z krwi ciepłą wodą. Najlepszym sposobem na pozbycie się ich, jest potraktowanie zabrudzeń zimną wodą, jeszcze zanim zdążą wyschnąć. Jeśli natomiast tak szybka reakcja nie jest możliwa, plamy z krwi można usunąć nawet później, ale zawsze im szybciej tym lepiej.