Okresowa kalibracja mierników elektrycznych

Podstawowym przyrządem używanym przez elektryków jest miernik elektryczny. Służy on pomiarom różnych wartości prądu i jest niezbędny do codziennej pracy w tym zawodzie. Wymaga on jednak okresowego przeglądu i kalibracji, która musi być przeprowadzona w specjalistycznym zakładzie.

Wykonywanie kalibracji mierników elektrycznych

kalibracja mierników elektrycznychMiernik elektryczny pokazuje takie wartości jak napięcie, natężenie i opór w przewodach elektrycznych, a bardziej rozbudowane wersje służą nawet do pomiaru ochrony przeciwprądowej lub uziemienia. Mierniki po jakimś czasie ich eksploatacji wymagają sprawdzenia, czy nadal ich wskazania są dobre, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości następuje kalibracja mierników elektrycznych, która przywraca ich prawidłowe działanie. Jak każde urządzenie podzespoły miernika ulegają zużyciu i z czasem jego pomiar może nie być zbyt dokładny. Odpowiednie ustawienie regulatorów w mierniku jest w stanie zniwelować ten problem do zera. W najgorszym przypadku następuje wymiana podzespołów lub nawet całego miernika. Zdarza się to rzadko, a według serwisów najczęściej wymieniane są tylko baterie, ale trzeba mieć taką ewentualność na uwadze. Wiele z urządzeń do pomiaru prądu wymaga odpowiedniego certyfikatu wzorcowania, dlatego dobrze podczas wykonywania kalibracji oddać miernik także do wzorcowania. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie zakłady wykonują jedno i drugie jednocześnie, dlatego warto się zastanowić przed wyborem serwisu, zanim wyślemy tam miernik.

Świadectwa wzorcowania mogą wystawiać tylko odpowiednie instytucje wzorcujące, ale serwisy działają w oparciu o pośrednictwo w tej dziedzinie. Po prostu dostarczając tam miernik załatwiają oni całą procedurę, wraz ze złożeniem odpowiednich wniosków. Dzięki temu niem musimy martwić się o to sami i wysyłać dodatkowo urządzenie.