Menopauza – co to takiego?

Menopauza jest ważnym czasem w życiu każdej kobiety. Tak naprawdę jest to okres, w którym organizm kobiety stopniowo przechodzi w stan bezpłodny. Jest to bardzo trudna przemiana, której towarzyszy szereg objawów. Czasami kobieta nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że jej płodność właśnie zaczyna zanikać. To dlatego warto znać mechanizm jej powstawania i wiedzieć z czym tak właściwie się wiąże.

Czym objawia się menopauza?

objawy menopauzyMenopauza jest dla wielu kobiet wstydliwym problemem. Poza tym bardzo często jest dla pań tematem tabu, na który nie chcą rozmawiać z nikim. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że taki stan rzeczy jest jak najbardziej naturalny i nie powinnyśmy się go wstydzić. Prędzej, czy później dotknie to każdą kobietę. Jeśli chodzi o objawy menopauzy, to rozwijają się one stopniowo. Zazwyczaj pierwszym symptomem są nieregularne miesiączki. W tym momencie mogą również pojawiać się tak charakterystyczne dla tego okresu uderzenia gorąca. Niektóre kobiety zmagają się również z nadpotliwością oraz czerwienieniem się skóry. U niektórych kobiet pojawia się także świąd pochwy oraz obniżone libido. Panie skarżą się także na uporczywe bóle głowy. Bardzo wstydliwym problemem jest dyskomfort, który pojawia się podczas seksu. Tak naprawdę może to być nawet ból i stan ten związany jest z suchością pochwy w związku ze spadkiem poziomu estrogenów.

Menopauza nie jest chorobą, ponieważ dotyka ona każdej kobiety. Nie należy się tego tematu wstydzić ani od niego uciekać. Tak naprawdę przejście ze stanu płodnego w stan bezpłodny dotyczy każdej z nas. Mimo wszystko menopauza pojawia się w różnym wieku. Wszystko zależne jest od konkretnego przypadku. Jedne kobiety obserwują ją u siebie nieco wcześniej, a inne później i nie ma w tym nic dziwnego ani nieprawidłowego.